Aktuálně, Média

Aktuálně.cz – Smlouva Berlín-Paříž je velké mediální gesto, v této době nešťastné, říká Tošenovský

Praha, 28. 1. 2019

Europoslanec za ODS Evžen Tošenovský v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz zkritizoval smlouvu o spolupráci a integraci mezi Německem a Francií, kterou lídři obou zemí podepsali minulý týden. „Prezident Macron a paní kancléřka Merkelová nemohou mluvit za celou EU. Teatrální podpis smlouvy Německa a Francie považuji v této době za strašně nešťastný,“ řekl Tošenovský.
„Myslím si, že tato smlouva je jen velké mediální politické gesto bez většího významu. Velmi krásné gesto pro francouzské a německé publikum. Jinak v této době velmi nešťastné,“ uvedl v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Podle europoslance má Evropa o své dynamice přesvědčovat jiným způsobem než „vytvářením spojených států evropských“. Společnou armádu Tošenovský označil za velmi nebezpečnou hru, která může špatně ovlivňovat i budoucnost NATO.

Takzvaná Cášská smlouva o hlubší spolupráci mezi Paříží a Berlínem je podle něj klasickou dohodou velkých zemí, záleží však na těch ostatních, co si nechají vnutit.

„Dá se očekávat, že velké země budou chtít mít větší vliv na směřování EU a pro nás to skutečně nemusí být výhodné. Ale bude záležet zase jen na nás, nakolik takovým tlakům podlehneme. Bude potřeba najít státy s podobnými názory a ty společně prosazovat. Toto je běžná praxe při jednáních EU. Není to jednoduché, ale musíme zkrátka být aktivní,“ věří Tošenovský.

Plošné prohlubování integrace je podle něj špatný krok. „Jsem pro pestrou a různorodou Evropu dobře spolupracujících zemí s otevřenými hranicemi,“ uvedl europoslanec.

Celý chat najdete zde: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropsky-parlament/co-cekat-od-paktu-berlin-pariz-a-jsme-druhoradym-clenem-eu-p/r~eb5b775c20ac11e9b7ed0cc47ab5f122/