Aktuálně

Letošní legislativní priority: Co Parlament zatím zvládnul

Brusel, 21. 4. 2017

Od definitivního zrušení roamingu přes ochranu životního prostředí po zabezpečení hranic: Evropské instituce se chtějí soustředit na konkrétní výsledky v oblastech, na kterých Evropanům záleží. Parlament, členské státy i Evropská komise se proto shodly na legislativních prioritách pro rok 2017.

Zaměstnanost, růst, sociální Evropa, bezpečnost, migrace, jednotný digitální trh, energetika a změny klimatu: Šest oblastí, každá s konkrétními návrhy legislativy, které jsou letos v hledáčku evropských zákonodárců a to díky společné deklaraci Parlamentu, Rady a Komise o prioritách pro 2017.
Několik návrhů už v Parlamentu prošlo plným kolečkem projednávání a plénum k nim v uplynulých čtyřech měsících schválilo usnesení:

Bezpečná Evropa

V únoru poslanci schválili novou směrnici o boji proti terorismu, díky níž se rozšiřuje výčet činů, které budou považovány za trestné. Napříště budou všude v EU kriminalizovány přípravné činy jako například vycestování za účelem teroristického výcviku a další.
V únoru plénum posvětilo nová pravidla na zpřísnění kontrol na vnějších hranicích těch, kdo cestují do nebo z EU.
V polovině března Parlament schválil přísnější pravidla pro nabývání a držení střelných zbraní, jejichž cílem je zabránit tomu, aby přicházely do nepovolaných rukou. „Od samého počátku jsem patřil ke kritikům novelizace Směrnice o nabývání a držení zbraní. Můj postoj vycházel i ze skutečnosti, že omezuje osobní svobodu člověka a právo na ochranu osobní svobody považuji za velmi důležitou hodnotu. Zastávám názor, že legislativa, která je momentálně platná např. v České republice je naprosto dostačující a účinná. Osobně vidím problém v nelegálně držených zbraních, což nebylo reflektováno,“ komentoval nově přijatá pravidla Evžen Tošenovský.

Digitální Evropa

Vlnová délka 700 MHz bude uvolněna pro příští generaci mobilního internetu, jak o tom rozhodli poslanci v polovině března.
Před prázdninami odzvoní roamingu, protože začátkem dubna plénum schválilo zavedení stropů pro velkoobchodní ceny, které se promítnou do cen pro koncové spotřebitele. „I když nejsem příznivcem velkých evropských regulací, v případě roamingu se ukázalo, že tento administrativní zásah je nutný. Trh v přeshraničních telekomunikačních službách dlouhodobě nebyl schopen nalézt rozumné parametry. Věřím, že ze zavedení nového opatření nebudou těžit jen občané, ale celkově napomůže rozvoji digitální ekonomiky. Myslím, že nalezený kompromis je ve výsledku dobrým řešením. Tím, že budou v dalších letech stoupat objemy přenesených dat, maximální cenové stropy mohou výrazně klesat. Měli bychom ale také naše občany edukovat a očekával bych v tomto aktivní přístup Komise ve věci omezení souvisejícího s takzvanou politikou férového využívání, uvedl k tématu Evžen Tošenovský. Od 15. června tak budou Evropané za data a hovory při cestách po EU platit stejně jako doma.

Ekologicky šetrná Evropa

V únoru Parlament přijal své stanovisko k reformě systému EU pro obchodování s emisními povolenkami. Poslanci chtějí, aby mechanismus začal dobře fungovat, a motivoval tak podniky k investicím do ekologicky šetrných technologií. „Jsem zásadně proti tomuto uměle vytvořenému systému, který dlouhodobě nenaplňuje předpokládané ceny povolenek a je neuvěřitelně komplikovaný. Zároveň velmi tvrdě ideologicky zasahuje do trhu s energiemi. Nový plán může českou energetiku a průmysl stát obrovské náklady, které budou nakonec muset zaplatit koncoví zákazníci,“ komentoval systém obchodování s emisními povolenkami europoslanec Evžen Tošenovský.

V březnu také poslanci odhlasovali postoj pro vyjednávání o balíčku opatření o odpadech, kterými chtějí nastartovat oběhové hospodářství využívající odpad jako surovinu, omezit skládkování a posílit recyklaci.
Jak v případě ETS tak odpadového balíčku musí ještě poslanci najít kompromis s členskými státy (Radou) o finálním znění daných zákonů.

Ve stejné fázi – vyjednávání Parlamentu s Radou – jsou toho času další prioritní návrhy: Zpřísnění opatření proti praní peněz; zajištění bezpečnosti dodávek energie; založení Evropské azylové agentury, která by měla silnější pravomoci než dosavadní Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu EASO.