Aktuálně

Pražská Agentura pro Galileo (GSA) se bude rozšiřovat

Brusel, 27. 2. 2019

Evropská agentura GSA sídlící v Praze se přejmenuje na Agenturu pro vesmírný program a bude se rozšiřovat o desítky nových zaměstnanců. V úterý večer se na tom v Bruselu shodli zástupci unijních institucí. Českým zástupcem ve vyjednávacím týmu byl europoslanec a místopředseda ODS Evžen Tošenovský.

„Podařilo se zúročit to, po čem jsem řadu roků volal – pokud dělá pražská agentura GSA výborně svou práci pro evropskou satelitní navigaci Galileo, mělo by se využít jejích zkušeností a rozšířit její záběr i na program pozorování Země Copernicus. Jde především o bezpečnost systému a aktivity ohledně marketingu a komunikace,“ uvedl Tošenovský. „Samozřejmě jde i o prestižní záležitost z hlediska České republiky a o další zakázky pro české firmy a o příležitosti pro vědu a výzkum.“

Poslanec Tošenovský v této souvislosti rovněž ocenil výbornou spolupráci s diplomaty na Stálém zastoupení ČR v Bruselu a odborem Kosmických aktivit Ministerstva dopravy.

Úterní dohodu musí nyní potvrdit členské státy EU v Radě a plénum Evropského parlamentu. Rozpočet 16 miliard eur vyčleněný na program bude diskutován na podzim v rámci víceletého finančního rozvrhu Unie na léta 2021–2027.

Evžen Tošenovský se vesmírným programům EU dlouhodobě věnuje. Jako zpravodaj dohodl stávající pravidla pro fungování Agentury pro Galileo (GSA) a napomohl tak jeho přemístění do Prahy.