Aktuálně

Projednáno ve Štrasburku

Brusel, 16. 6. 2017

Pět klíčových bodů charakterizuje červnové plenární zasedání: energetické štítky, 30 let Erasmu, genderový rozdíl penzí, Evropská hlavní města kultury a konec roamingu. A co dalšího měli poslanci EP na programu?

Minuta ticha za oběti v Londýně a Teheránu

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani zahájil v pondělí červnové plenární zasedání poslanců EP ve Štrasburku minutou ticha za oběti nedávných teroristických útoků v Londýně a Teheránu. Tajani odsoudil tyto útoky slovy: „Síla svobody a demokracie se nikdy neskloní před silou násilí a terorismu.“ Současně také vyjádřil své znepokojení nad zatknutím aktivistů v Turecku a Rusku.

Konec poplatků za roaming v EU

Od 15. června 2017 skončily v Evropské unii roamingové poplatky. Od toho dne mohou občané na svých cestách po EU volat, posílat textové zprávy a připojovat se k internetu na svých mobilních přístrojích za stejnou cenu, jakou platí doma. Zrušení roamingových poplatků se dá považovat za jeden z nejviditelnějších úspěchů EU.

Zjednodušení označení energetické účinnosti domácích spotřebičů

Parlament v úterý podpořil zavedení nové stupnice od A do G pro přehlednější označování energetické účinnosti domácích spotřebičů. Zjednodušené označení by spotřebitelům mělo usnadnit volbu úsporných přístrojů a díky tomu snížit účty za energii. Mohlo by se začít uplatňovat od konce roku 2019.

Erasmus +

Úterní poledne bylo na plénu vyhrazeno oslavě třiceti let programu studentských výměn Erasmus. Od spuštění v roce 1987 umožnil více než devíti milionům mladých lidí studovat, pracovat, a nebo vyjet jako dobrovolníci do zahraničí.

Evropská hlavní města kultury pro roky 2020 – 2033

Každý rok jmenují dvě země EU město, které se uchází o titul Evropské hlavní město kultury. Letos poprvé, a poté jednou za tři roky, se mohou o tento titul ucházet města ze zemí ESVO EHP. Zpravodaj Santiago FISAS AYXELA (EPP, ES) k hlasování dodal: „Iniciativa Evropské hlavní město kultury se velmi osvědčila v posílení vazeb a pocitu příslušnosti ke společnému kulturnímu prostoru evropských občanů. Jsem velmi spokojen s dnešním hlasováním o rozšíření, které upevní kulturní vazby, jež sdílíme s našimi sousedy.“

Parlament podporuje nové snížení emisí uhlíku a debatuje o odstoupení USA

Ve středu Parlament projednával rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa odstoupit od Pařížské dohody. „Jednoduše řečeno je rozhodnutí americké administrativy chybou. Díky spolupráci se zeměmi po celém světě můžeme našim občanům zajistit čistší a bezpečnější planetu,“ řekl předseda Parlamentu Antonio Tajani během rozpravy.
V tentýž den poslanci přijali nařízení o společném úsilí ke snižování skleníkových plynů. Tato legislativa umožní rozdělit celkový cíl EU na závazné vnitrostátní cíle a to i pro odvětví, na něž se nevztahuje systém EU pro obchodování s emisními povolenkami. Je to konkrétní krok, jak dostát závazkům vyplývajícím z Pařížské dohody o změně klimatu. Podle těchto předpisů musí odvětví jako doprava, zemědělství nebo zpracování odpadu do roku 2030 snížit emise o 30% ve srovnání s výchozí úrovní v roce 2005.

Digitální ekonomika

Poslanci přijali usnesení týkající se ekonomiky sdílení, kde žádají jasná pravidla, spravedlivou hospodářskou soutěž a dodržování práv zaměstnanců. Týká se to společností, které poskytují on-line platformy propojující poskytovatele služeb a spotřebitele. Tento sektor rychle roste, ale jsou s ním také spojené obavy o špatné pracovní podmínky. Parlament přijal také zprávu z vlastního podnětu o on-line platformách a digitálním trhu, která kromě jiného vyzývá online platformy, aby umožňovaly uživatelům hlásit falešné zprávy. Poslanci naléhavě vyzývají Evropskou komisi, aby se zabývala právními opatřeními omezujícími falešné zprávy.

Priority pro nadcházející evropský summit

Migrace, brexit a obrana jsou hlavními prioritami poslanců EP pro červnový evropský summit k debatě se zástupci maltského předsednictví a předsedou Evropské komise Junckerem. Evropští poslanci silně kritizovali nedostatečný pokrok Rady EU v dublinské reformě a nedostatek solidarity mezi členskými státy nazvali „zklamáním“ a „ostudou“. Mnoho z nich také zdůraznilo potřebu zajistit a kontrolovat vnější hranice a zmínilo pokrok dosažený v této oblasti. Otázka, týkající se dalších dohod se zeměmi mimo EU, jako je Libye, rozdělila sněmovnu. Někteří poslanci EP jednoznačně odmítli spolupráci s tzv. neúspěšnými zeměmi, zatímco jiní požadovali dohodu mezi EU a Libyí, která by ukončila ztráty na životech ve Středomoří.

Západní Balkán, glyfosát, důchody a další

Srbsko a Kosovo musí dle poslanců vyvinout větší úsilí ve snaze stát se členy EU, zatímco Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM) by se měla zavázat k jasným evropským reformám. Plénum uvítalo nedávné zlepšení vztahů mezi Srbskem a Kosovem a pokrok při přijímání právních předpisů EU.

Ženy dostávají až o 40% nižší důchod než muži. Aby se tento rozdíl zmenšil, je třeba lépe řešit genderovou nerovnost v oblasti zaměstnanosti a odměňování, např. prostřednictvím vzdělávání a motivováním mužů využívat rodičovské a otcovské dovolené, uvádí usnesení přijaté ve středu.

Poslanci zpochybnili hodnocení bezpečnosti glyfosátu, nejrozšířenějšího herbicidu. Během diskuse se zástupci Evropské komise v úterý, přičemž někteří dokonce vyzývají, aby byl glyfosát postupně vyřazen.

Politika soudržnosti, která podporuje rozvoj v chudých regionech Unie, by měla být po roce 2020 adekvátně financována, žádají poslanci v usnesení přijatém ve středu. Kromě toho je podle něj třeba zjednodušit postupy a zlepšit součinnost, aby se efektivněji vyrovnávaly regionální rozdíly.