Aktuálně

Projednáno ve Štrasburku

Štrasburk, 8. 4. 2017

Parlament stanovil své hlavní požadavky na průběh a výsledek jednání o vystoupení Spojeného království Velké Británie z EU. Dalšími hlavními body dubnové plenárky ve Štrasburku byly závěry vyšetřování skandálu s emisními testy a doporučení, jak jeho opakování předejít. Poslanci také stvrdili dohodu s členskými státy zavádějící bezvízový styk pro Ukrajince, odhlasovali nařízení k přísnější kontrole zdravotnických potřeb a přijali doporučení, jak přizpůsobit víceletý rozpočet novým prioritám.

Brexit: prioritou ve vyjednáváních budou pro poslance zájmy občanů

Týden poté, co britská premiérka formálně zahájila proces vystoupení Spojeného království z Evropské Unie podle článku 50 Smlouvy o EU přijal Evropský parlament usnesení, ve kterém definoval základní principy, kterých se vyjednávání a jeho finální výsledek budou muset držet, aby získaly souhlas poslanců. Ten bude totiž nutný, aby jakákoliv dohoda o brexitu mohla vstoupit v platnost. Poslanci zdůrazňují zejména zřetel na zájmy a práva občanů UK i EU.

Dieselgate

V úterý plénum probíralo závěry víc než ročního vyšetřování skandálu dieselgate. Poslanci došli mimo jiné k tomu, že jak členské státy, tak Evropská komise selhaly v uplatňování a kontrole nastavených pravidel emisních testů. Plénum proto schválilo doporučení, jak nedostatky odstranit.

Zpřísnění požadavků na bezpečnost a sledovatelnost zdravotnických prostředků

Přísnější pravidla stanovili poslanci na zdravotnické prostředky: Cílem nového nařízení je zpřísnit kontrolní a certifikační postupy, aby se předešlo skandálům, jako byl ten s nebezpečnými prsními implantáty nebo nevhodnými umělými kyčlemi. Součástí nových zákonů jsou také pravidla, zajišťující informování pacientů o následcích testování DNA.

Evropský parlament schválil bezvízový styk s Ukrajinou

Již v červnu by mohli Ukrajinci bez víz cestovat do 26 států Evropské unie – včetně Česka, pokud se bude jednat o krátkodobý pobyt (maximálně devadesát dní v rámci období 180 dní) a nebude za účelem zaměstnání. Poslanci potvrdili dohodu s členskými státy o liberalizaci vízového režimu pro Ukrajinu. Osvobození od vízové povinnosti se vztahuje na pobyty na území EU s výjimkou Irska a Spojeného království. Bezvízový styk pro Ukrajince zavedou za stejných podmínek jako EU zároveň Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko.

Konec příplatků za roaming: poslední překážka odstraněna

Čtvrtečním hlasováním poslanci odstranili poslední překážku k tomu, aby odzvonilo poplatkům za roaming. Od 15. června by Evropané na svých cestách v rámci EU měli za volání a datové služby platit stejnou cenu, jako doma.

Parlament požaduje omezit ničivou výrobu palmového oleje

Abychom naší rostoucí spotřebou palmového oleje nezapříčiňovali nezvratné škody na životním prostředí včetně odlesňování, je potřeba používání rostlinných olejů v biopalivech postupně ukončit. Poslanci v přijatém usnesení mimo jiné doporučují, aby Evropská komise zavedla jednotný systém certifikace palmového oleje vstupujícího na trh EU.

Z dalších bodů:
* Migraci je potřeba řešit globálně a poslanci formulovali své podněty k tomu, jak by se tohoto úkolu měla zhostit zahraniční politika Evropské unie.

* Současný sedmiletý rozpočtový rámec Evropské unie by podle poslanců měl být flexibilnější a přizpůsobit se novým prioritám v oblasti migrace, bezpečnosti a stimulace ekonomiky. Plénum přijalo usnesení o revizi víceletého finančního rámce (MFF)