Aktuálně, Média

EURACTIV.cz – Anketa: Poslanci z celé Evropy kritizují premiéra Babiše za střet zájmů. Co na to říkají čeští europoslanci?

Brusel, 20. 5. 2021

„Špinavé prádlo by se mělo prát doma.“ „Mnozí se na nás začali dívat jako na postsocialistickou zemi s klasickým oligarchou v čele.“ Jak na středeční grilování premiéra Andreje Babiše na půdě Evropského parlamentu pohlíží čeští europoslanci? Server EURACTIV.cz zjišťoval jejich bezprostřední reakce.

Z auditu Komise vyplývá, že firmy spojené s Agrofertem nemají nárok na peníze z evropských strukturálních fondů. Eurokomisař Johannes Hahn však europoslance v souvislosti s českým přerozdělováním dotací Agrofertu informoval, že nebyly vykázány žádné výdaje, proto podle něj unijní rozpočet „byl a zůstává plně chráněn“. Podle Hahna však nyní bude záležet na tom, jak bude v případu Česko dále postupovat. České orgány totiž musí zapracovat doporučení, která od unijní exekutivy v rámci auditu dostala.

Evropský parlament současně připravuje rezoluci k případu. Plénum o ní bude hlasovat v červnu. Názory europoslanců na situaci se však napříč parlamentem liší. Redakce EURACTIV.cz proto oslovila všechny jeho české členy.

Evžen Tošenovský je přesvědčen, že by problém střetu zájmů premiéra Babiše měl být řešen na vnitrostátní politické scéně v České republice. „Něco jiného je čerpání evropských fondů, to je velmi citlivá věc Evropské unie a všechny orgány EU to velmi přísně posuzují. Povinností premiéra je rozptýlit veškerá podezření, což se mu evidentně nedaří a spíše naopak ještě zvyšuje podezření na zneužití svého postavení. Určitě to poškozuje vnímání České republiky a mně je to velmi líto. Mnozí se na nás začali dívat jako na postsocialistickou zemi s klasickým oligarchou v čele. To je bohužel výsledkem chování premiéra Babiše,“ komentuje situaci Evžen Tošenovský.

Celou anketu najdete zde:

https://euractiv.cz/section/cr-v-evropske-unii/news/anketa-poslanci-z-cele-evropy-kritizuji-premiera-babise-za-stret-zajmu-co-na-to-rikaji-cesti-europoslanci/

Autor: Eva Faltusová a Kateřina Zichová