Aktuálně, Média

Euractiv.cz – Koronakrizi pomáhá porazit i evropská satelitní navigace

Praha, 5. 6. 2020

Klíčovou roli při řešení současné krize hrají technologie. Zatímco do trasování nakažených se státy EU zatím pustily individuálně, snaha obnovit plynulost kamionové dopravy pomocí aplikace Galileo Green Lane přichází z evropské úrovně. Agentura EU pro globální družicové navigační systémy (GSA) sídlící v Praze společně s Evropskou komisí vyvinula a na začátku května začala testovat aplikaci pro mobilní telefony nazvanou „Galileo Green Line“. Jejím cílem je usnadnění přepravy produktů přes vnitřní hranice Unie, zkrácení doby čekání a také umožnění přednostního převozu zboží označeného jako „nezbytné“. Aplikace využívá služeb evropského navigačního systému Galileo a je určena jak pro potřeby orgánů hraniční kontroly, tak pro samotné řidiče kamionů.

„Ještě jsem oficiální statistiky vyhodnocující využití Green Lane neviděl, pokud vím, tak je plně funkční a využívaná řádově tisícovkami řidičů kamionů, stejně jako celníky v několika zemích,“ poznamenal europoslanec Evžen Tošenovský (ODS, ECR), který předpokládá, že v případě další vlny pandemie či omezení přeshraničního provozu z jiných důvodů by již aplikace byla nasazena úřady v celé Evropě. „Je dobře, že mezi prvními zeměmi je i Česko a že se na vývoji podílely naše firmy,“ podotkl europoslanec Tošenovský, který se popularizaci podobných technologií v ČR dlouhodobě věnuje.

Podle Tošenovského GSA rychle nabídla své technologie a technické zázemí pro pomoc v současné krizi, a to včetně nabídky využití družicové navigace pro vystopování kontaktů nakažených. „Trochu mne proto překvapila reakce Komise, že se spíše obrátila na využití jiných technologií. Myslím, že je v prvé řadě dobré maximálně využívat systémy, které si EU postavila a zafinancovala,“ nechal se slyšet europoslanec. Vysoká navigační přesnost evropských systémů podle něj umožňuje řadu věcí. „Možná ještě vzroste úloha GNSS při oživení letecké dopravy. Je jasné, že koronavirová krize neskončí v jeden den mávnutím proutku a koordinace mnoha činností bude vyžadovat silnou pomoc služeb a dat, které systémy Galileo a EGNOS nabízejí,“ podotkl Evžen Tošenovský. Na roli tohoto typu technologií se dá pohlížet ještě jinak. „Kosmické technologie mají obecně velký potenciál pro růst evropských ekonomik zdecimovaných krizí a GSA může pomoci i našim firmám v jejich využití. Byla by hloupost a mrhání prostředky, kdybychom to nevyužili,“ uzavřel Tošenovský.

Celý článek najdete zde:

https://euractiv.cz/section/prumysl-a-inovace/news/koronakrizi-pomaha-porazit-i-evropska-satelitni-navigace/

Autor: Ondřej Plevák