Aktuálně, Média

iRozhlas.cz – Česko jako centrum evropského výzkumu vesmíru. V Praze vznikne Agentura EU pro kosmický program

Praha, 1. 5. 2021

Agenturu Evropské unie pro globální navigační systém, která sídlí v Praze, čeká rozšíření. Europoslanci tento týden schválili nový unijní vesmírný program s rekordním rozpočtem. Z pražského ústředí se v rámci změn postupně stane nová Agentura EU pro kosmický program. Podle poslance Evropského parlamentu Evžena Tošenovského z ODS jde o příležitost také pro české firmy a univerzity.

„Jsem velmi rád že se to podařilo, ty tři roky jednání nebyly jednoduché. Agentura nabývá významu,“ uvedl europoslanec Evžen Tošenovský z ODS, který se rozšiřování agentury věnuje a schvalování nového unijního vesmírného programu se věnoval jako stínový zpravodaj. Změny ještě musí schválit členské státy.

Už teď je jisté, že v příštích sedmi letech bude na vesmírné aktivity k dispozici téměř 15 miliard eur, tedy přes 380 miliard korun. „Zhruba před třemi lety komise přišla s návrhem na 16 miliard v Mezinárodním měnovém fondu a my jsme se snažili o navýšení. Výsledkem je skoro 15 miliard eur, které jsou použitelné na tento projekt. Je tam určitá volnost přesunu komponentů v tomto projektu, protože sedm let v kosmickém výzkumu je strašně dlouhá doba,“ uvedl Tošenovský.

Transformace pražské agentury přinese rozšíření pracovních míst ze současných dvou stovek až na trojnásobek. Česká republika jako hostitelská země sice nemá při výběru pracovníků dodavatelů automatickou přednost, podle Tošenovského ale rozšíření úkolů agentury nové příležitosti i pro české firmy a univerzity přinést může.

„Zvyšování pracovníků u evropských agentur není jednoduché. Bude následovat složitá debata i s hlavním městem Prahou o využití dalších objektů. Tam budou patrné konkrétní dopady, protože to bez lidí nepůjde. Pokud jde o byznys, tak jde o hledání nových technologických kroků, hledání nových vědeckých aplikací. To je na univerzitách. Není to tak, že založíme agenturu a budou tady lítat družice, které jsme vypustili před 10 lety. Bude to mezinárodní soutěž. Jako agentura v Praze nemáme přednost, ale výhoda je v blízkosti,“ vyjmenovává Tošenovský.

Autor: Viktor Daněk

Celá reportáž je k dispozici zde: http://https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/vesmir/evropska-unie-vesmir-kosmicky-vyzkum-agentura-eu-pro-kosmicky-program-veda_2105011037_gak