Aktuálně

Parlament zvolil novou předsedkyni Komise. Europoslanci ODS byli proti

Štrasburk, 16. 7. 2019

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen se na příštích pět let stala novou šéfkou exekutivy Evropské unie. Poslanci Evropského parlamentu tak rozhodli v tajném hlasování, kde získala 383 hlasů. Na její zvolení do funkce předsedkyně Evropské komise byla nutná podpora absolutní většiny všech poslanců, tedy polovina hlasů všech poslanců plus jeden, což odpovídá 374 hlasům.

Europoslanci zvolení za ODS svými hlasy Ursulu von der Leyen na pozici předsedkyně Evropské komise nepodpořili. Její představy o fungování Evropské unie jsou v přímém rozporu s programem ODS i se zájmy České republiky.

Ursula von der Leyen se rozhodla usilovat především o podporu socialistů a krajní levice. Zavázala se, že bude usilovat o zavádění nových celoevropských daní, evropské minimální mzdy, prolomení suverenity členských států v oblasti daní, azylu, zahraniční politiky a sociální politiky a o trestání neposlušných členských států.

Nepřijatelné, škodlivé a nerealistické jsou podle občanských demokratů také její plány na nařízení uhlíkové neutrality do roku 2050 a snížení emisí CO2 o 50 procent do roku 2030, což by mělo na české hospodářství katastrofální dopady, zejména pokud jde o průmysl, energetiku a hutnictví.

Podle ODS potřebuje Evropská unie naopak obnovený respekt ke členským státům, větší flexibilitu, rozumnou politiku ochrany životního prostředí a zachování suverenity v klíčových oblastech.