Aktuálně

Plenární zasedání 18. – 21. ledna

Brusel, 22. 1. 2021

Transparentnější smlouvy o vakcínách proti koronaviru, vztahy Evropské unie s USA po nástupu nového prezidenta a priority portugalského předsednictví v Radě EU.  Tato témata rezonovala prvním plenárním zasedáním roku 2021.

Smlouvy o očkování

Během úterní rozpravy většina poslanců podpořila společný přístup EU k očkování. Vyzývali však k větší solidaritě a transparentnosti, a to především co se smluv s farmaceutickými společnostmi týče. Ve středu odpoledne pak poslanci zpovídali zástupce Rady a Komise ohledně opatření, která EU přijímá k řešení sociálních a zaměstnaneckých dopadů krize koronaviru.

Alexej Navalnyj

Hned dvakrát řešili poslanci otázky ohledně dění kolem lídra ruské opozice Alexeje Navalného. Nejprve v úterý kritizovali jeho zatčení a požádali EU o další sankce pro Rusko, ve čtvrtek toto usnesení na plénu schválili. 

Vztahy mezi EU a USA

S nástupem nového prezidenta Spojených států do funkce přichází šance na přehodnocení vztahů mezi EU a USA. Joe Biden převzal prezidentské křeslo ve středu 20. ledna. Tentýž den poslanci diskutovali o tom, kde mohou oba partneři v budoucnu posílit svou spolupráci.

Portugalské předsednictví

Portugalsko 1. ledna 2021 převzalo šestiměsíční rotující předsednictví v Radě EU. Předseda vlády António Costa ve středu řekl europoslancům, že prioritami předsednictví jeho země bude pokrok v očkovací kampani proti koronaviru a hospodářské a sociální zotavení z pandemie. 

Umělá inteligence

Parlament přijal pokyny pro vojenské a civilní využití umělé inteligence (AI), a to po nedávném přijetí návrhů na regulaci AI s ohledem na etiku, odpovědnost a duševní vlastnictví. Poslanci se domnívají, že umělá inteligence by měla podléhat kontrole ze strany lidí a že by měly být zakázány smrtící autonomní zbraně.

Právo odpojit se

Současná pandemie způsobila také to, že každý třetí Evropan nyní pracuje z domova. Při čtvrtečním hlasování Parlament vyzval Komisi, aby z takzvaného práva na odpojení či práva odpojit se nebo být offline učinila zákonné právo v EU. Poslanci tvrdí, že zaměstnanci by neměli být povinni odpovídat na pracovní hovory, e-maily nebo zprávy mimo svou pracovní dobu, uvedli ve čtvrtek poslanci. Právo odpojit se od práce by podle nich mělo být základním právem v celé EU.

Rovnost žen a mužů

Poslanci vyzvali k přijetí nových opatření k boji proti násilí na ženách, k odstranění rozdílů v odměňování žen a mužů, odstranění nerovností založených na pohlaví souvisejících s krizí koronaviru a ke zlepšení integrace žen v digitálním sektoru.

Dostupné bydlení

Dostupné a důstojné bydlení by mělo být základním právem pro všechny a mělo by být vynutitelné prostřednictvím právních předpisů. Shodli se na tom poslanci ve čtvrtečním usnesení. Lidé by ve svých domech a bytech měli mít přístup k čisté a kvalitní pitné vodě, hygienickému vybavení, kanalizaci a vodovodním sítím.

Boj proti chudobě

Parlament schválil využití dalších finančních prostředků na potraviny a základní pomoc těm, kteří to nejvíce potřebují. Upravená pravidla pro Fond evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) zajistí podporu nejohroženějších skupin lidí i v letech 2021 a 2022.

Zahraniční a bezpečnostní politika EU

Evropská unie musí být schopna hájit své zájmy a hodnoty a podporovat mezinárodní řád zaručující multilateralismus, demokracii a lidská práva, uvedli poslanci ve svém každoročním přezkumu zahraniční a bezpečnostní politiky EU. V samostatné zprávě vyjádřili obavy, že autoritářské režimy po celém světě využily pandemie k potlačení lidských práv.

Daňové ráje

Černá listina EU týkající se daňových rájů je neúčinná a matoucí a nevyužívá celý svůj potenciál, uvedli poslanci v snesení, ve kterém zároveň navrhují vylepšení celého systému. Právně závazný nástroj má být připraven do konce roku 2021.