Aktuálně

Plenární zasedání 18. – 21. října

Štrasburk, 22. 10. 2021

Hlavními body druhého říjnového plenárního zasedání byly zásady právního státu v Polsku, řešení změn klimatu, poslanci dále aktualizovali pravidla roamingu, udělovali Sacharovovu cena za svobodu myšlení a seznamovali se s novou strategií potravinových systémů v Evropské unii.  Pozornost věnovali také aktualizaci pravidel pojištění motorových vozidel. 

Nová strategie EU „od zemědělce ke spotřebiteli“

Parlament uvítal novou strategii nazvanou „od zemědělce ke spotřebiteli“ (Farm to Fork) a předložil návrhy na přepracování potravinových systémů EU. Chce, aby se produkovaly zdravější potraviny, snížil dopad zemědělství na životní prostředí a zajistila potravinová bezpečnost a spravedlivý příjem pro zemědělce. Komise by podle poslanců měla důrazněji usilovat o posílení postavení zemědělců v dodavatelském řetězci. 

Vítěz Sacharovovy ceny 2021

Ruský aktivista a politický vězeň Alexej Navalnyj byl za svůj neúnavný boje proti korupci režimu prezidenta Vladimira Putinave ve středu jmenován laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení za rok 2021. Předseda Evropského parlamentu David Sassoli podotkl, že ocenění je uznáním jeho statečnosti a zároveň opětovnou výzvou k jeho okamžitému propuštění.

Aktualizace pravidel roamingu

Europoslanci podpořili prodloužení platnosti nařízení o roamingu, které by zajistilo, že evropští spotřebitelé budou moci volat a přenášet data v rámci EU za stejné ceny jako doma, a to po dobu dalších 10 let. Nová pravidla by rovněž zlepšila kvalitu a služby pro spotřebitele a zajistila by, že systém bude pro operátory udržitelný a nebude brzdit inovace.

Lepší ochrana před azbestem

Ve středu Parlament přijal usnesení, v němž žádá o vytvoření evropské strategiie pro odstranění veškerého azbestu a úpravu stávajících pravidel pro lepší ochranu ohrožených pracovníků. Poslanci chtějí snížit expoziční limit, zavést povinný screening a zajistit odstranění azbestu před zahájením renovací. Tlačí také na to, aby byly uznány všechny nemoci z povolání pro dostatečné odškodnění potenciálních obětí.

Europoslanci vyzývají ke zvýšení rozpočtu EU na rok 2022

Taktéž ve středu se poslanci vyjadřovali k novému rozpočtu EU na rok 2022. Shodli se na tom, že by měl podpořit investice a obnovu po krizi koronaviru, řešit nezaměstnanost a položit základy odolnější a udržitelnější EU.

Polsko: Poslanci vyzývají k zachování přednosti práva EU

Po úterní bouřlivé plenární rozpravě s polským premiérem Mateuszem Morawieckim, předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou a slovinským ministrem zahraničních věcí Anže Logarem europoslanci ve čtvrtečním usnesení odsoudili rozhodnutí polského ústavního tribunálu zpochybňující nadřazenost evropského práva. Parlament požádal Komisi, aby okamžitě zasáhla a bránila polské občany a základ práva EU. Poslanci požadují spuštění mechanismu, který přístup k prostředkům EU podmiňuje dodržováním zásad právního státu.
Ve středu Parlament diskutoval o téměř úplném zákazu potratů v Polsku.

Cíle v oblasti klimatu

Před konferencí OSN o změně klimatu COP26 v Glasgow, která začíná 31. října, Parlament vyzval k urychlenému zavádění opatření v oblasti klimatu na celém světě. Podle poslanců má EU zůstat v pozici světového lídra v boji proti změně klimatu, a proto apelují na státy sedmadvacítky, aby se zaměřily na zelené oživení a zvýšily své cíle v oblasti klimatu do roku 2030 v souladu s cílem omezit globální oteplování na 1,5 °C.

Pandora Papers

Europoslanci odsoudili případy vyhýbání se daňovým povinnostem, které odhalilo vyšetřování v rámci kauzy Pandora Papers. Vyzvali k zahájení důkladného šetření jakéhokoli protiprávního jednání, ke kterému došlo v jurisdikci EU. Zároveň požádali Komisi, aby analyzovala, zda by měla být navržena nová legislativa.

Pojištění motorových vozidel

Ve čtvrtek poslanci schválili dohodu s Radou, která aktualizuje pravidla pojištění motorových vozidel. Cílem je zajistit lepší ochranu a rovné zacházení s občany při dopravních nehodách nebo při pojištění jejich vozidel v celé EU. Nová pravidla se zaměří jednak na lidi, kteří havarují v jiném členském státě EU, než je jejich vlastní, a jedna na oběti nehody způsobené řidičem z jiné země EU.

Kulturní oživení a média

Na ochranu kulturních a tvůrčích odvětví v EU Parlament navrhl vytvoření společných sociálních standardů pro umělce a odstranění bariér pro zlepšení jejich přeshraniční mobility.
Poslanci jsou mimo jiné znepokojeni útoky na média v některých členských státech. Vyzvali k urgentnímu přijetí opatření, aby se zpravodajská média přizpůsobila digitálnímu věku.