Aktuálně

Plenární zasedání 25. – 28. listopadu, program

Štrasburk, 25. 11. 2019

Hlavním tématem listopadového plenárního zasedání je hlasování o nové Evropské komisi. Jednat se bude také rozpočtu EU na rok 2020. Na programu je dále udělování filmové ceny LUX, debata o klimatických opatřeních a připomínat se bude i třicáté výročí sametové revoluce.

 Stav klimatické nouze

COP25 a klimatická a environmentální nouze budou hned v pondělí předmětem plenárních rozprav. Parlament přijme ve čtvrtek k oběma tématům samostatné usnesení. První z nelegislativních usnesení shrne požadavky Evropského parlamentu před 25. konferencí smluvních stran (COP25) Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, která se uskuteční ve dnech 2. – 13. prosince v Madridu. Předložený text vyzývá k přijetí strategie směřující k dosažení klimatické neutrality v EU do roku 2050. Parlament chce, aby EU v oblasti boje proti klimatickým změnám šla příkladem.

Připomenutí výročí sametové revoluce

Evropský parlament si během prvního dne zasedání připomene i třicáté výročí sametové revoluce, která obyvatelům dnešní České republiky a Slovenska přinesla svobodu a demokracii. Poslanci budou v rozpravě se zástupci Evropské komise diskutovat o důležitosti boje za svobodu a demokracii ve střední a východní Evropě, který přispěl k historickému sjednocení Evropy rozdělené železnou oponou do roku 1989.

Násilí na ženách

U příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách, se budova Evropského parlamentu ve Štrasburku v pondělí večer rozsvítí oranžově. Poslanci budou v ten den jednat a hlasovat o opatřeních proti násilí na ženách a znovu vyzvou členské státy, aby ratifikovaly Istanbulskou úmluvu.

Udělení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení

Ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov, který byl v Rusku donedávna věžněn za svůj odpor anexi Krymu, na plénu v úterý osobně převezme Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, kterou mu Parlament udělil vloni, kdy byl ovšem ještě na Sibiři ve vězení. Sacharovovu cenu za svobodu a myšlení uděluje Evropský parlament každoročně výjimečným osobnostem nebo organizacím, které bojují za lidská práva a základní svobody. Prvními laureáty ceny, která nese jméno sovětského fyzika a politického disidenta Andreje Sacharova, byli v roce 1988 Nelson Mandela a Anatolij Marčenko. Sacharovova cena za rok 1989 byla udělena Alexandru Dubčekovi. 

Hlasování o nové Evropské komisi 2019 – 2024

Nově zvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen ve středu ráno poslancům představí svůj tým komisařů a pracovní program nové Komise. Následovat bude plenární debata a v poledne hlasování o nové Komisi jako celku. Poslanci prostou většinou rozhodnou, zda Komisi schválí. Pokud ano, tak může začít oficiálně pracovat od 1. prosince. Jednotlivé kandidáty parlamentní výbory už prověřily během individuálních veřejných slyšení.

Rozpočet EU 2020

Ve středu by měl Parlament přijmout rozpočet EU na rok 2020, na němž se 18. listopadu dohodl poslanečtí vyjednavači s unijními ministry. V novém rozpočtu byly navýšeny prostředky na ochranu klimatu, výzkum, infrastrukturu a pro mládež.

Filmová cena LUX

Ve středu se dozvíme, který z trojice finalistů vyhraje filmovou cenu LUX. Na plénu ji pak převezme režisér vítězného snímku. Parlament cenu každý rok uděluje evropským koprodukcím. Chce tak přitáhnout pozornost k evropské filmové tvorbě a pomoci při uvádění těchto filmů do kin.