Aktuálně

Plenární zasedání 8. – 10. července

Brusel, 11. 7. 2020

Nová pravidla pro silniční nákladní dopravu schválili poslanci na červencovém plénu. Dál probírali cíle německého předsednictví a jak posílit pozici EU při řešení krizí veřejného zdraví. Poslanci se dostali i k plánu Komise na boj s praním špinavých peněz a financování terorismu.  

 Německé předsednictví

Priority na následujících šest měsíců poslancům a předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové ve středu představila německá kancléřka Angela Merkelová. Byla to první zahraniční cesta kancléřky po koronakrizi a symbolicky vedla právě do Evropského parlamentu.

Obrovskou výzvou pro celou Unii zůstává světová pandemie. Nastupující německé předsednictví si dalo za ten největší úkol co nejlépe krizi překonat. Jeho přístup vystihuje motto „Společně. Evropě znovu vrátit sílu.“ (v originálu „Gemeinsam. Europa wieder stark machen“).Druhým zásadním úkolem německého předsednictví je svižně najít způsob, jak zemím rozdělit pomoc s obnovou ekonomiky, a shodnout se na podobě nového dlouhodobého rozpočtu Unie. Německo by kromě těchto akutních témat chtělo pokročit i v ochraně klimatu – skrze Zelenou dohodu pro Evropu – a v digitalizaci. Se zaměřením na Afriku a Čínu chce nastupující předsednictví taky posílit roli a zodpovědnost Evropy v globálním dění. Další z priorit jsou pak budoucí vztahy se Spojeným královstvím.

Rozpočet a plán na obnovu ekonomiky

Aby EU prosadila všechny své plány na restart ekonomiky po pandemi, bude potřebovat odpovídající financování, shodli se poslanci na červencovém plénu.  Na vyjednávání nového dlouhodobého unijního rozpočtu na roky 2021-2027 a na plán na obnovu po pandemii se poslanci zaměřili v debatě s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Společnou řeč budou státy hledat na summitu 17. – 18. července. S návrhem téměř dvou bilionů eur na pomoc oblastem a oborům, které koronavirus poškodil nejvíc, přišla Evropská komise. Chce tak položit základ nové odolnější Evropě – digitální a udržitelné. Dohoda, která nezajistí dostatečné financování nastavených plánů Parlamentem neprojde, varovala řada poslanců.

 Reforma nákladní dopravy

Výrazně zlepšit pracovní podmínky řidičům kamionů by měla nově schválená pravidla o přepravě nákladu po silnicích. Řidiči budou mít zajištěný dostatečný odpočinek a důstojné pracovní podmínky. Dopravcům zase novela zpřehlední předpisy, které byly dosud mezi jednotlivými zeměmi chaotické. Čeští zástupci novelu uvítali jako dobrý kompromis.

Veřejné zdraví

Významnější roli by měla EU hrát ve věcech souvisejících s ochranou veřejného zdraví. Na tom se poslanci usnesli v pátek – po středečním jednání s komisařkou Stellou Kyriakides. Jedině tak podle nich Unie bude schopná vzdorovat krizím, jako je ta koronavirová. Hlavní zodpovědnost za oblast veřejného zdraví a zejména za systémy zdravotní péče leží v rukou členských států. Evropská unie však sehrává důležitou roli ve zkvalitňování veřejného zdraví, prevenci a překonávání nemocí, omezování zdrojů rizik pro lidské zdraví a harmonizaci strategií mezi členskými státy v oblasti zdraví.

Poslanci v květnovém usnesení k přepracovanému návrhu dlouhodobého rozpočtu a plánu ekonomické obnovy EU vyzvali Komisi k vytvoření nového samostatného evropského programu pro oblast zdraví. Komise od té doby představila návrh na vznik programu EU4Health pro období 2021–2027 s rozpočtem v objemu 9,4 miliard eur, který by měl být součástí plánu obnovy EU pro příští generace.

Praní špinavých peněz

I k plánu Komise na boj s praním špinavých peněz a financování terorismu se poslanci dostali. Opatření by měla přijít v následujících dvanácti měsících. Části, na kterých je podle nich ještě potřeba zapracovat, vyzdvihli poslanci v pátek – jde o to vytipovat rizikové země a fiktivní nebo krycí firmy.

Práce pro mladé lidi

Zvýšení rozpočtu Iniciativě na podporu zaměstnanosti mladých lidí na 145 milionů eur v roce 2020 poslanci podpořili. Iniciativa financuje například výuční obory, stáže, vzdělávání a uplatňování mladých lidí hlavně v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Přeprava a skladování energie

Revizi financování přeshraničních dodávek energie, tedy transevropských energetických sítí, požadovali poslanci v pátek. Chtějí, aby všechny související projekty splňovaly závazky týkající se ochrany přírody – a aby se na výrobě evropské energie víc podílely obnovitelné zdroje.

Boj s nezaměstnaností

Usnesení, ve kterém vyzývají k prevenci masivního propouštění a recese, přijali poslanci v pátek. Komisi v něm vyzvali k revizi unijní politiky zaměstnanosti – a to ve světle následků pandemie koronaviru. EU podle poslanců musí být připravena lépe.

Stopka chemikáliím

Komisi poslanci vyzvali ještě k jedné věci, a to aby zakročila proti používání nebezpečných chemikálií a aby přijala potřebná opatření na ochranu rizikových skupin před těmito látkami – hlavně děti, těhotné a kojící ženy a seniory.

Pomoc uprchlíkům ze Sýrie

585 milionů eur poputuje do zemí, do kterých prchají lidé ze Sýrie. V pátek poslanci schválili finanční pomoc pro  Turecko (485 mil.EUR), Jordánsko a Libanon (100 mol.EUR).