Aktuálně

Zajímavosti o nové Evropské komisi

Brusel, 28. 11. 2019

Nově zvolená Evropská komise má více žen než kdy jindy a mnoho komisařů má bohaté politické zkušenosti. Většina komisařů a komisařek má za sebou ministerskou zkušenost ve svých národních vládách. Devět politiků z kolegia předsedkyně EK Ursuly von der Leyen byli dříve poslanci Evropského parlamentu, osm členů má zkušenost z působení v Evropské komisi, tři z premiérské či vicepremiérské pozice. 

V novém týmu evropských komisařů  je dvanáct žen, což je nárůst oproti předchozí Junckerově Komisi, která při svém nástupu do funkce v roce 2014 měla devět žen. Navíc předsedkyní Komise je poprvé žena. Nejmladším novým komisařem je devětadvacetiletý Litevec Virginijus Sinkevičius, zatímco nejstarší je Vysoký představitel Unie pro zahraniční politiku, dříve také předseda Evropského parlamentu, Španěl Josep Borrell, kterému je 72 let.

Parlament podrobil všechny kandidáty na komisaře slyšením ve výborech, kde poslanci posuzovali jejich bezúhonnnost, znalost agendy a schopnost zajistit, aby unijní exekutiva pracovala v zájmu Evropanů. Evropská komise je vedle Rady a Evropského parlamentu jednou ze tří základních institucí EU. Jejím úkolem je především dohlížet na dodržování práva EU, disponuje téměř výlučnou legislativní iniciativou, která představuje monopol pro předkládání návrhů unijní legislativy.