Aktuálně

Plenární zasedání 14. – 17. ledna, program

Štrasburk, 14. 1. 2019

První plénum v roce 2019 má na programu návrh jak zmrazit fondy pro země nerespektující zásady právního státu, jednat se bude o pravidlech pro autonomní auta či brexitu. V lednu převzalo předsednictví Rady EU Rumunsko a na plénu se připomene i dvacáté výročí existence eura.

Rumunské a rakouské předsednictví

V lednu Rumunsko převzalo od Rakouska předsednictví Rady EU. V úterý před poslanci vystoupí rumunská premiérka Viorica Dăncilă a představí priority své země v této půlroční roli. Předtím rakouský kancléř Sebastian Kurz na plénu zhodnotí, co se podařilo rakouskému předsednictví.

Samořiditelná vozidla

Na evropském trhu se od roku 2020 objeví samořiditelná auta. Poslance čeká hlasování o zprávě, která zdůrazňuje, že je potřeba se této problematice více věnovat. Zpráva například hovoří o nutnosti finanční podpory tohoto sektoru a zároveň apeluje na vytvoření odpovídajících bezpečnostních pravidel.

Brexit

V úterý by měla dolní komora britského parlamentu hlasovat o dohodě o vystoupení Spojeného království z EU. O výsledku hlasování a průběhu brexitu pak ve středu budou rokovat poslanci na plénu. Evropský parlament má ve věci klíčovou roli, protože podmínkou jakékoliv dohody o brexitu je souhlasu europoslanců a souhlas členských států.

Zastavení evropských peněz při porušování zásad právního státu

Taktéž ve středu je na programu pléna debata o návrhu, podle nějž by bylo možné pozastavit za určitých podmínek členských státům přístup k evropským fondům. Návrh míří zejména na nedodržování principů právního státu, jako je nezávislost soudnictví či nedostatky v boji proti korupci a podvodům. V případě, že zmíněné nedostatky ohrožují správu fondů EU, měla by mít Evropské komise pravomoc omezit financování či úplně zastavit platby dané zemi.

Pesticidy

Ve stejný den Parlament bude hlasovat o návrzích, které mají za cíl zvýšit transparentnost a kontrolu schvalovacího postupu EU pro pesticidy.Návrh nelegislativního usnesení mimo jiné doporučuje, aby byly veřejnosti zpřístupněny studie předložené v rámci schvalovacího řízení pesticidů včetně všech podpůrných dokumentů, údajů a informací vztahujících se k žádostem o autorizaci. Znepokojení mezi poslanci vyvolalo zejména právo žadatelů vybrat si členský stát, který bude zpravodajem při podání žádosti o schválení účinné látky, tedy vypracuje návrh hodnotící zprávy a předloží ji Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Tento postup totiž může vykazovat známky nedostatečné transparentnosti a může vést ke střetu zájmů.

Budoucnost Evropy

Kromě představitelů Rumunska a Rakouska na plénu ve Štrasburku promluví i španělský předseda vlády Pedro Sanchez. Jde již o patnáctou diskuzi evropských státníků s poslanci v rámci série debat o budoucnosti Evropy.

Dvacetiny eura

Společná evropská měna tento rok slaví dvacet let existence. Výročí si Parlament připomene mimo jiné i diskuzí špiček evropských institucí o významu budoucnosti eura.