Aktuálně

Projednáno ve Štrasburku

Štrasburk, 19. 5. 2017

Poslanci EP se usnesli, že je potřeba urychlit relokaci dětských uprchlíků, projednávali politickou situaci v Maďarsku a přivítali generálního tajemníka OSN, který zdůraznil, že EU považuje za klíčového partnera.Parlament dále navrhl opatření na omezení plýtvání potravinami a stanovil pravidla pro sledování on-line filmů v zahraničí.

On-line přístup k videím nebo hudbě bez hranic: Nová pravidla přenositelnosti v rámci EU

Evropský parlament přijal pravidla, která by předplatitelům online obsahu umožnila dívat se například na své oblíbené sportovní zápasy nebo seriály i během cestování po Evropě. V platnost by mohla vstoupit příští rok.

Základní práva v Maďarsku: Poslanci vyzývají k aktivaci článku 7

Plénum přijalo usnesení k závažnému zhoršení základních práv a demokracie v Maďarsku. Poslanci žádají aktivaci článku 7 Smlouvy o EU, která může vést k sankcím. Parlament chce určit, zda existuje „zřejmé nebezpečí závažného porušení“ hodnot a principů EU.
Souvislosti:
Mechanismus prosazování základních hodnot EU je zakotvený v článku 7 Smlouvy o Evropské unii. Podle čl. 7 odst. 1 může Rada EU rozhodnout, že existuje zřejmé nebezpečí závažného porušení hodnot EU členským státem a má zabránit skutečnému porušení hodnot tím, že adresuje konkrétní doporučení danému členskému státu. Tento proces může aktivovat jedna třetina členských států, Evropský parlament nebo Evropská komise. Rozhodnutí o existenci rizika vážného porušení hodnot EU musí následně přijmout Rada EU čtyřpětinovou většinou poté, co obdrží souhlas Parlamentu, který ho musí udělit dvoutřetinovou většinou odevzdaných hlasů – minimálně však absolutní většinu všech poslanců EP.
Další fází je čl. 7 odst. 2, podle kterého může Rada EU na návrh jedné třetiny členských států nebo Evropské komise rozhodnout, že došlo k závažnému porušení hodnot EU. Rada musí rozhodnout jednomyslně a Parlament musí dát svůj souhlas. Článek 7 odst. 3 zavádí sankce např. pozastavení hlasovacích práv v Radě.

Uprchlická krize v EU: Poslanci apelují, aby státy plnily své závazky v relokaci

Skoro tři ze čtyř Evropanů (73%) si přejí, aby EU dělala víc v opatřeních na řešení migrace. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Eurobarometr. Od roku 2015 přijala EU řadu opatření a také se snaží zlepšit a aktualizovat již existující pravidla. Podle průzkumu přesto 58% dotázaných hodnotí unijní kroky v řešení migrační krize jako nedostatečné.
Součástí zvládání migrace je podle čtvrtečního usnesení pléna relokace uprchlíků z přetížené Itálie a Řecka do jiných států EU. V úterní debatě poslanci kritizovali Evropské země, že neplní závazky, které si samy stanovily.

Generální tajemník Guterres: Od silné a jednotné EU závisí síla OSN

Pokud chceme ustát globální problémy pramenící z rostoucího počtu ozbrojených konfliktů, porušování lidských práv, změn klimatu a globalizace, musí Evropská Unie a OSN spolupracovat. To bylo poselství generálního tajemníka Organizace spojených národů Antónia Guterrese. „Silná a spojená Evropa je naprosto základním pilířem silné a efektivní OSN,“ prohlásil. Ve svém projevu se A.Guterres věnoval několika tématům, kde vidí spolupráci EU a OSN jako zásadně důležitou: mimo jiné válce v Sýrii, migraci a uprchlické krizi, globalizaci a změnám klimatu.

Je potřeba omezit plýtvání potravinami

88 milionů tun potravin (173kg na osobu) se v EU ročně vyplýtvá a poslanci chtějí toto množství snížit o polovinu do roku 2030 (a jako mezistupeň o 30% do 2025). Vnitrostátní orgány a všechny zainteresované organizace musí podle poslanců klást větší důraz na vzdělávání spotřebitelů. V usnesení proto navrhují jako opatření osvětu o údajích trvanlivosti (vysvětlovat rozdíl mezi označením „minimální trvanlivost do“ a „spotřebujte do“) a usnadnění darování potravin.

Přípomínka Dne proti homofobii

Ve středu 17.května si Parlament připomínal mezinárodní den boje proti homofobii, jehož cílem je posílit respekt, skoncovat s diskriminací a násilím. V této souvislosti poukazují poslanci na perzekuce homosexuálů v Čečensku a ve svém usnesení žádají jejich vyšetření.

Z dalších projednávaných bodů:

* Poslanci zhodnotili výsledky summitu sedmadvacítky, který 29. dubna přijal mandát pro vyjednávání brexitu. Ocenili jednotu členských států, ale také zdůraznili, že bude paralelně s brexitem potřeba zahájit reformu EU. Na plénu k tomu vystoupil předseda Rady Tusk a hlavní vyjednavač Barnier.

*Čtvrteční konference předsedů potvrdila zařazení bodu „riziko politického zneužívání médií v ČR“ na program příští plenární schůze 1. června v Bruselu. Bude to debata na základě vyjádření Komise, k němuž Evropský parlament nebude přijímat usnesení.

*Globalizace: pro některé démon pro jiné příležitost. Na jedné straně vytváří nové zisky, ale na druhé straně dokáže otevření trhů také narušit hospodářství. Evropská unie se dlouhodobě snaží její síly využít ve svůj prospěch a omezit negativní dopad díky spolupráci s ostatními zeměmi a nastavení společných pravidel. Poslanci diskutovali nad dokumentem Evropské komise, jak využít potenciál globalizace.