Aktuálně, Média

Aktuálně.cz – Europoslanci si oblíbili on-line režim, nechtějí už dojíždět. Štrasburk ale říká ne

Brusel, 9. 4. 2021

Evropský parlament před rokem přesídlil do virtuálního prostředí, kde – s krátkou pauzou okolo letních prázdnin – běží hlasování dodnes. S teplejším počasím a postupem vakcinace v Evropě ale i europarlament začal řešit otázku, jak dál fungovat. Vedení přímo voleného sboru už ostatně poptává provozovatele parlamentní kantýny od září, což je neklamným důkazem toho, že instituce počítá s postupným návratem života do normálu.

Jenže jakého normálu? Zatímco na začátku pandemie europoslanci často zápasili s technickými náležitostmi a hledal se způsob bezpečného hlasování po síti, dnes je situace jiná. Řada poslanců objevila přitažlivost virtuálního provozu a chce jej alespoň částečně zachovat. “V mém případě vidím jako pozitivum omezení téměř každotýdenního cestování z Ostravy do Bruselu nebo do Štrasburku. Po čase už takové ‚dojíždění do práce‘ opravdu nemá kouzlo,“ říká dlouholetý europoslanec a bývalý primátor Ostravy Evžen Tošenovský (ODS). „Myslím si, že hybridní režim by byl do budoucna rozumný. Některá jednání by mohla být řešena on-line, šetří to čas a peníze,“ dodává Tošenovský.

Autor: Kateřina Šafaříková

Celý článek najdete zde: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropsky-parlament/europoslancum-se-zalibil-online-provoz-parlament-resi-v-jake/r~aa5fc2be990711eb89ccac1f6b220ee8/?