Aktuálně

Euractiv.cz – EU je čím dál častěji cílem hackerů. Evropský parlament doladil strategii, jak se jim bránit

Praha, 11. 6. 2021

Kybernetičtí útočníci zneužili pandemii a zdokonalili své postupy. EU bude muset přidat, pokud chce svou kritickou infrastrukturu do budoucna účinně ochránit. Svá řešení dali nyní na stůl také europoslanci.  

Množství vážných kybernetických útoků se v Evropě v roce 2020 zdvojnásobilo (304, v roce 2019 146) za což mohou i protipandemická opatření a přesun práce, nakupování a v podstatě celého života Evropanů na internet. Kvůli nutnosti rychlé změny se ne vždy myslelo na bezpečnost, což si nakonec vybralo svou daň. Útoky konkrétně na nemocnice a zdravotnické sítě stouply téměř o polovinu. Tématu rostoucího počtu kybernetických útoků a reakci na ně se věnovala i debata v Evropském parlamentu. Ve čtvrtek 10. června přijal rezoluci, ve které hodnotí a rozšiřuje evropské plány v oblasti kybernetické bezpečnosti.

„Při debatách o digitalizaci jsem vždy zdůrazňoval, že základem musí být robustní a superrychlé, ale především bezpečné internetové sítě. Nejen strmě rostoucí statistiky různých druhů útoků, ale hlavně konkrétní případy, jako jsou například nedávné útoky na naše nemocnice, ukazují, jak můžeme být zranitelní. Je proto dobře, že Evropská unie začala brát tuto oblast vážně,“ uvedl pro EURACTIV.cz český europoslanec Evžen Tošenovský (ODS, ECR), jeden ze stínových zpravodajů usnesení. Důkazem tohoto správného směru je podle něj téměř jednomyslná (670 pro, 4 proti, 12 poslanců se zdrželo) podpora rezoluce ke strategii kybernetické bezpečnosti, která rozvádí řadu kroků navržených Komisí – bezpečnost zařízení připojených k internetu nebo důraz na vzdělávání a osvětu. „Budu se tomuto tématu intenzivně věnovat i v následujících měsících,” dodal Tošenovský.

Parlament v usnesení požaduje například to, aby „všechny výrobky v Unii připojené k internetu pro spotřebitelské i průmyslové využití, společně s celými dodavatelskými řetězci, jež je nabízejí, byly bezpečné již od návrhu, odolné vůči kybernetickým incidentům a urychleně opraveny při zjištění slabých míst.“

Celé znění článku najdete zde: https://euractiv.cz/section/digitalni-agenda/news/eu-je-cim-dal-casteji-cilem-hackeru-evropsky-parlament-doladil-strategii-jak-se-jim-branit/

Autor: Ondřej Plevák