Aktuálně, Média

Euractiv.cz – Evropa pracuje na své nezávislosti ve výrobě čipů. Přispěje k ní i Česko

Praha, 13. 7. 2023

Evropský průmysl se neobejde bez polovodičů, teď je však závislý na těch z Asie. EU chce proto přilákat investice do vlastních výrobních kapacit, čehož by mohla využít i Česká republika. V loňském roce začala Evropská unie připravovat tzv. akt o čipech (European Chips Act, ECA), který v úterý (11.  července) dostal oficiálně zelenou od Evropského parlamentu. V platnost vejde na podzim.

Evžen Tošenovský (ODS, ECR), podle svých slov podporuje celkovou ambici aktu, stejně jako zapojení veřejného a soukromého sektoru do výzkumu a vývoje a podporu malých a středních podniků. „Pokud bych se na některá opatření podrobněji díval stejnou optikou jako u jiných sektorů, měl bych problém zejména s rozvolňováním pravidel hospodářské soutěže na vnitřním trhu. Ale zde je potřeba říci si jasně: výroba čipů patří mezi strategické technologie, na kterých je EU existenčně závislá,“ nechal se slyšet europoslanec. A nejde podle něj zdaleka jen o pro Česko důležitý automobilový průmysl, na kterém byl problém nedostatku čipů v rámci covidové krize nejvíce vědět. „Jde prakticky o všechny sektory a oblasti života. Proto je důležité mít dostatečnou vlastní kapacitu, podobně jako třeba v případě léčiv,“ argumentoval Tošenovský.

Strategická důležitost aktu o čipech se ukázala opravdu jasně. Přestože bylo europarlamentní hlasování spíše formalitou, protože se instituce na návrhu shodly už před několika měsíci, akt podpořilo 587 europoslanců, 38 se zdrželo a pouze 10 bylo proti. Velmi širokou podporu ostatně ukazuje i pohled na hlasování českých europoslanců, kteří se na něčem kompletně shodnou opravdu jen málokdy.

Česká troška do mlýna

„Potkali jsme se s prezidentem společnosti Onsemi Hassanem El-Khourym, která připravuje velkou investici na výrobu čipů za desítky miliard korun. V Rožnově pod Radhoštěm už pravidelně investuje, zároveň spolupracuje s několika českými vysokými školami. Zájmem ČR by mělo být tuto investici v mezinárodní konkurenci získat a pomoci tak transformaci automobilového průmyslu,“ řekl po červnovém jednání premiér Petr Fiala (ODS).

Firma už teď v Česku vyrábí 10 milionů čipů denně a kapacity by se mohly ještě významně navýšit. Stát jí v tom chce jít naproti. Už v květnu proto ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo pro tohoto výrobce investiční pobídku ve výši 546 milionů korun, která by zahrnovala například slevu na dani z příjmů. Další pobídky budou záviset na tom, jestli se firma rozhodne u nás dále investovat.

„Zachytil jsem, že jedna šikovná česká firma se se svými speciálními čipy prosadila v oblasti kosmického průmyslu. To ale rozhodně nestačí, určitě by bylo pro nás výhodné přilákat další větší zahraniční investici z Ameriky či Asie, a obecně úzce spolupracovat na evropské a mezinárodní úrovni,“ vyzval Evžen Tošenovský. „Polovodiče zkrátka znamenají budoucnost a věřím, že i akt o čipech nám pomůže rozvinout naše výzkumné a výrobní kapacity,“ dodal europoslanec.

Celý článek najdete zde: https://euractiv.cz/section/prumysl-a-inovace/news/evropa-pracuje-na-sve-nezavislosti-ve-vyrobe-cipu-prispeje-k-ni-i-cesko/

Autor: Ondřej Plevák