Aktuálně, Média

Euractiv.cz – Z Prahy řízené kosmické technologie pomáhají s vedrem i energetikou

Praha, 1. 9. 2022

České předsednictví pracuje na evropském nařízení k bezpečné konektivitě, což v praxi umožní výstavbu stovek satelitů, které zajistí bezpečné a spolehlivé spojení pro uživatele z EU. Klíčem ke všemu je agentura EUSPA, která sídlí v Praze.

Orbitální technologie mají svou roli i v energetice, která teď kvůli válce na Ukrajině a navazujícím problémům zažívá velkou zkoušku.

„Málo se to ví, ale kosmické programy EU významně přispívají ke stabilitě a rozvoji energetiky již dnes. Zmínit mohu zejména časovou synchronizaci energetických sítí přes Galileo nebo přínos programu pro pozorování Země Copernicus při výstavbě a provozu obnovitelných i tradičních zdrojů a přenosové soustavy,“ vyjmenoval europoslanec Evžen Tošenovský (ODS, ECR).

Agentura EU pro Kosmický program (EUSPA), sídlící v Praze, pak podle Tošenovského dohlíží na výzkum a vývoj dalších technologií pro sektor energetiky, které se financují například z investičního programu Horizont Evropa.

„Zmínit bych chtěl i ,spin-off‘ efekt kosmických technologií, kdy například nová generace flexibilních solárních panelů nebo efektivnějších bateriových systémů pro družice vyvíjených pod záštitou ESA (Evropská kosmická agentura, pozn. red.) jistě najde v budoucnu uplatnění i na Zemi,“ doplnil europoslanec.

Kompletní znění článku najdete zde: https://euractiv.cz/section/prumysl-a-inovace/news/z-prahy-rizene-kosmicke-technologie-pomahaji-s-vedrem-i-energetikou/

Autor: Ondřej Plevák