Média

Europoslanci ODS: Přizvat realitu k vyjednávacímu stolu

Štrasburk, 23. 11. 2023

Evropský parlament schválil nařízení o posílení evropského ekosystému pro výrobu technologií pro nulové čisté emise (akt o průmyslu pro nulové čisté emise; Net Zero Industry Act). Cílem zákona je zvýšit výrobu technologií, které jsou klíčové pro dosažení klimatické neutrality, jako jsou solární panely, baterie a elektrolyzéry, nebo klíčových součástí těchto technologií, jako jsou fotovoltaické články nebo lopatky větrných turbín, a snížit strategickou závislost na třetích zemích, zejména na Číně.

„Návrh Komise tentokrát představoval dobrý základ a lze zmínit i pozitivní body z finálního kompromisu, který zahrnuje technologie jaderného štěpení a jaderné syntézy. Navíc největší ekonomiky světa, jako jsou Čína, USA, Indie i Japonsko, už svůj průmysl a investice do něj také podpořily. A funguje jim to; v tomto závodu nemůžeme zůstat stát stranou. Problematické jsou ovšem přílepky europarlamentní levice, které poměrně nelogicky stanoví vedle odolnosti a udržitelného příspěvku k životnímu prostředí také podmínky pro udržitelnost v sociální oblasti, včetně složitých kritérií týkajících se takzvaných důstojných mezd a pracovních podmínek. Tím dále komplikují už tak zasekaný proces zadávání veřejných zakázek. Když se rozběhnete za všemi zajíci naráz, utečou vám všichni,“ míní europoslanec Evžen Tošenovský.

„Vnímám určité pozitivní posuny v akceptaci reality. Těžko říct, nakolik to souvisí s blížícími se eurovolbami a nakolik s ekonomickou situací v Německu a dalších bohatých západoevropských zemích, kde lidé už pociťují chudnutí v důsledku zelené politiky. Podobně jako v případě migrace i v této oblasti začíná být s některými kolegy řeč. Zde se naší frakci podařilo do návrhu zařadit jadernou energii jako čistou technologii,“ říká europoslanec Alexandr Vondra.