Média

Europoslanecký klub ODS: Fit for 55 – nemůžeme přehlížet, že se situace změnila

Štrasburk, 20. 4. 2023

Europoslanci podpořili finální podobu další části balíčku Fit for 55, která se zabývá obchodováním s emisními povolenkami, zavedením uhlíkového cla a zřízením sociálně klimatického fondu. Europoslanci za ODS se nakonec rozhodli legislativu, až na výjimku sociálně klimatického fondu, nepodpořit.

„Některé pozitivní úpravy nemohou vést k podpoře tohoto frontálního útoku na konkurenceschopnost Evropy,“ míní europoslanec Evžen Tošenovský. „Nemůžeme hlasovat pro klimatickou daň na silniční dopravu a bydlení, která v konečném důsledku dopadne na koncové spotřebitele. Uhlíkové clo, které má kompenzovat klimatickou politiku EU, opět dopadne především na lidi. Nemluvě o rušení bezplatných povolenek pro letecký sektor do roku 2026, čímž se dále zdraží létání,“ říká Tošenovský.

„Můžeme ocenit, že se podařilo prosadit některé úlevy, například pro teplárny a různé záchranné brzdy, které mají zabránit dalšímu excesivnímu růstu cen povolenek. Nicméně tím pozitiva končí. Okolnosti se dál zhoršují: ceny elektřiny jsou dnes na trojnásobku – lidé chudnou, napříč Evropou narůstají protestní nálady. Cena povolenek je dnes sto eur za tunu, což je pětinásobek oproti stavu před dvěma lety. Kvalifikované odhady dnes říkají, že za 10–15 let spotřeba elektřiny vzroste na dvojnásobek, a Německo v této situaci zavírá poslední jaderné elektrárny. I v rámci Evropského parlamentu je jádro rehabilitováno mnohem pomaleji, než by bylo záhodno. V takové situaci není další akcelerace klimatického tažení ospravedlnitelná,“ upřesnil europoslanec Alexandr Vondra.